• 1926, the founding of the ICHS(CISH)
  • The 5th Congress,1923,Brussels
  • The 6th Congress,1928, Oslo
  • The 7th Congress,1933,Warsaw
  • The 8th Congress,1938,Zurich
  • The 10th Congress,1955,Rome
  • The 11th Congress,1960,Stockholm
  • The 12th Congress,1965,Vienna
  • The 13th Congress,1970,Moscow
  • The 19th Congress,2000,Oslo,website
  • The 20th Congress,2005, Sydney
  • The 21th Congress,2010,Amsterdam
Program » Schedule»Content
 Thursday 27 August morning

 

Thursday 27 August morning/Jeudi 27 août matin

 

Specialised Theme 23/Thème spécialisé 23

The Right of Intervention for Humanitarian Reasons: an History/ Droit d'ingérence pour raisons humanitaires : une histoire

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15     

Room 3018, Club of Nanjiao Hotel

 

Organizers: Olivier Grenouilleau (Centre Roland Mousnier, Université Paris Sorbonne)

                      Jenny Raflik (Université de Cergy-Pontoise):

With the support of the French National Committee

Discussant: Robert Frank (Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne, Secrétaire général du CISH)

 

- Olivier Grenouilleau (Centre Roland Mousnier, Paris-4 Sorbonne):

   Human rights and the abolition of slave trade and slavery (1780s-1880s): a moment of crystallization

- Jenny Raflik (Université de Cergy Pontoise):

   Human rights versus people rights since 1945

- Georgios Giannakopoulos  (Queen Mary College, London):

   Debating humanitarian intervention in late Victorian and Edwardian Britain

- Pierre Journoud (Institut de Recherches stratégiques de l'École militaire, Paris):

   France and the American POW-MIA issue during the Vietnam War: a humanitarian issue

- Jean Manore (Bishop’s University, Quebec):

   Intervention in First Natons societies by the Canadian State

 

 

Specialised Theme 24/Thème spécialisé 24

Frontiers, Massacres and Resettlement of Populations

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15     

Shandong High Speed Hall, Shandong Hotel

 

Organizer: Zlatica Zudová-Lešková (Institute of History, Academy of Sciences of the Czech Republic, Prague)

With the support of the Australian Historical Association and the Czech National Committee

Discussant: Lyndall Ryan (Centre for the History of Violence, University of Newcastle, New South Wales)

 

-  Nigel Penn (University of Cape Town):

    Massacre and Forced Migration: The South African Frontier Zone Reconsidered

- Elena Belova (Sholokhov Moscow State University for Humanities):

   Bad experience resettlement of the southern Slavs in Russia after the Crimean war

- Philip G. Dwyer (University of Newcastle, New South Wales):

   Violence, colonialism and empire in the Modern World

- Hans-Lukas Kieser (University of Zurich):

   The interior front of total war: Resettlement of populations and extermination in the Ottoman Empire 1914-1918

- Anthony I. Asiwaju (University of Lagos):

   Cross-border ‘Escape’ Migrations and Resettlements in Colonial West Africa: Focus on the Yoruba Astrice the Nigeria - Dahomey (Benin) Frontier in the 20th century

- Michal Schvarc and Matej Hanula (Institute of History Slovak Academy of Sciences Bratislava):

   Evacuation of German Inhabitants from Slovakia 1944-45 as an Element of Nazi »Volkstumspolitik« in Southeastern Europe

- Jan Kuklík and Jan Němeček (Charles University, Prague ; Institute of History, Academy of Sciences of the Czech Republic, Prague):

   Migrations, Transfers of Minorities, Deportations and Expulsions in Europe in first half of XX. Century and their Reflections and Reminiscences after 1945

- Jan Rychlík (Charles University, Prague):

   Freedom of Movement:  Restrictions on International Mobility in the Communist states

 

In reserve : 

- Liubov Zhvanko (National University of Urban Economy in Kharkiv, сокр. О.М. Beketov):

   Phantom pain Eastern European: refugees of the Great War (1914 - 1918)

 

 

Specialised Theme 25/Thème spécialisé 25

The Role of Religious Studies in the Understanding of Ancient History

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15     

Lu Xin VIP Room, Shandong Hotel

 

Organizers: Jiang Sheng (Sichuan University)

                      Nicole Belayche (École pratique des hautes études)

With the support of the Association of Chinese Historians

Discussant:  Nicole Belayche (EPHE)

 

- Miura Kunio (Sichuan University):

   Characteristic of ‘Religions’ for  Chinese

- Anne-Françoise Jaccottet (University of Geneva):

   Sacrifices to Demokratia (Democracy) and Demos (People) as a way for enlightening interactions between political structures and religious institutions (4th century BCE-2nd century CE)

- Lu Zongli (Hong Kong University of Science and Technology):

   An Inquiry of the Belief in Retribution for Good and Evil Deeds in Early China and Early Medieval China

- Feng Yu-jie (Sichuan University):

   The Managers of Providence: The Political Participation of Hermits in the Late Eastern Han

- Jiang Sheng (Sichuan University):

   The Convergence of Beliefs from Mountains and Seas in Han Empire: The Witness of the T-shape Silk Painting from Han Tomb No.1 of Mawangdui in Changsha

- Hsin-yi  Lin (Columbia University):

   Reconsider Blood Pollution from Buddhist Gynecology: Healing Knowledge and Practices of Female Reproduction in Medieval Chinese Buddhism

- Gu Luan-zhai (Shandong University):

   On the Consciousness of Rights in Christianity in Medieval Western Europe

 

 

 

 

Specialised Theme 26/Thème spécialisé 26

History of Development as Intervention and Idea

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15     

Jinan Hall, Shandong Hotel

 

Organizer: Juhani Koponen (University of Helsinki)

With the support of the Finnish National Committee

Discussant: Robert Shenton (Queen's University, Kingston, Ontario)

 

- Juhani Koponen (University of Helsinki):

   When did development begin?

- Mamadou Fall (Université Cheikh Anta Diop, Dakar):  

   Entre universalisme et domination ; les dynamiques non- coloniales du développement

- Eileen Boris (University of California, Santa Barbara):

   The International Labor Organization and the Construction of Social Knowledge on Rural Women in the Global South

- Bandana Gyawali (University of Helsinki):

   Conceptual history of Bikas 1932 – 1960

- Valentina Vardabasso (Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne):

   Le développement durable  entre regionalisation et mondialisation

- Annette Skovsted Hansen (University of Aarhus):

   Telling Successes of Japanese Foreign Aid

 

 

Specialised Theme 27/Thème spécialisé 27

The Uses of History in Tourism

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15     

Qingdao Hall, Shandong Hotel

 

Organizer: Bertram M. Gordon (Mills College, Oakland, California)  

                    Laurent Tissot (University of Neuchâtel)

With the support of the International Commission for the History of Travel and Tourism

Discussant: Michael Herzfeld (Harvard University, Shanghai International Studies University)

 

- Paul-Marie Arpaia (Indiana University of Pennsylvania):

   An Italian Love-Hate Relationship with Tourism and the Wars it Engendered

- Hamish Bremner (Auckland University of Technology):

   Using history for tourism or using tourism for history? Examples from post-colonial Aotearoa/New Zealand

- Wojciech Iwanczak (Kielce University):

   The Image of the Town in old Cartography. Travel Tourism Symbolism

- Alexei Kraikovski (European University, St. Petersburg) and Aisulu Shukurova (Museum-Reserve “Gatchina”, St. Petersburg):

   Noble life for common public – management of heritage and touristic services in the historic manors of Gatchina and Fall in comparative perspective

- Amaury Lorin (Yangon University, Myanmar):

   Maymyo (Pyin Oo Lwin), British Hill Station in Burma (1896): The Rise of a "Colonial Tourism”?

- Cynthia J. Miller (Emerson College, Los Angeles) and Thomas M. Shaker, Dean College, Massachusetts):

   Vernacular Museums: Tourism and the Everyday

 

 

Joint Session 15/Session jointe 15

Memory Wars: History Education between Politics, Scholarship, and the Media

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15     

Linyi Hall, Shandong Hotel

 

Organizer: Simone Lässig (Georg Eckert Institute for international Textbook Research and German Historical Institute, Washington, DC; Max Weber Foundation)

With the support of the German National Committee, the Italian National Committee, the International Standing Conference for the History of Education and the International Commission for the History and Theory of Historiography

Discussant: Luigi Cajani (University of Sapienza, Rome)

 

- Israel Bartal (The Hebrew University of Jerusalem):

   « A World of Changes »: The 2000 History Curriculum Scandal

- Denise Bentrovato (Georg Eckert Institute for International Textbook Research):

   Memory Wars and History Education in Central Africa: The Cases of Rwanda and Burundi

- Snježana Koren (University of Zagreb):

   “Useful past?” Debates on history teaching in Croatia after 1990: World War II and the 1990s war

- Falk Pingel (Georg Eckert Institute for International Textbook Research):

   War Museums – Museums at Memory Wars

- Victor Shnirelman (Institute of Ethnology and Anthropology, Moscow):

   “Mutual past”: a competition between Russian and Tatar textbooks in history

- Johannes Michiel Wassermann (University of KwaZulu-Natal):

   “Well we know where we’re we goin’. But we don’t know where we’ve been.”- History Education for a post-apartheid rainbow nation

- Biao Yang (East China Normal University, Shanghai):

   War memories in China and Japan

 

 

Joint Session 16/Session jointe 16

Political Rituals, Symbols and Celebrations

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15     

Energy Hall, Shandong Hotel 

 

Organizers: Géza Pálffy (Institute of History of the Research Centre for Humanities of the Hungarian Academy of Sciences, Budapest)  

John Rogister (Institut de France)

With the support of the Hungarian National Committee and the International Commission for the History of Representative and Parliamentary Institutions 

Discussant: Pascal Cauchy (Deputy secretary general, Sciences Po, Paris)

 

- Edward Rung (University of Kazan):

   The Political Rituals, Symbolism and Celebrations in the ancient east: the case of the Achaemenid Persian Empire

- Vincent Laniol (Université Paris Ouest Nanterre):

   Rituels diplomatiques, protocole et symboles a l'age de la guerre totale: l'exemple de la Conference de Paix de 1919

- Javier Moreno Luzón (Universidad Complutense de Madrid):

   Ceremonial Monarchy and Political Rituals: the Spanish case in a comparative perspective, 1902–1931

- Paola Salvatori (University of Pisa):

   Myths, rituals and political liturgies of the Fascist regime

- Anna Rita Gori (Istituto da Ciencias Sociais - Universidade de Lisboa (ICS-UL):

   From Past to Future: Political Rituals, myths and symbols of  Estado Novo  in the 1940 Exhibition

 

 

Joint Session 17/Session jointe 17

Witchcraft and Prediction in Early State Societies

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15     

Liaocheng Hall, Shandong Hotel

 

Organizers and Discussants: Roberto Martínez González (UNAM, Mexico)    

                                                  Katarzyna Mikulska (University of  Warsaw)

With the support of the Mexican and the Polish National Committees

 

- Robert Wiśniewski (University of Warsaw):

   Empire and divination in Late Antique Rome

- Roberto Martínez González (UNAM, Mexico) and Katarzyna Mikulska (University of  Warsaw):

   Priesthood and sorcery in the ancient Mexico / Sacerdocio y brujería en el México antiguo

- Agnieszka Brylak (University of Warsaw):

   Witchcraft and theater: Nahua performance in Prehispanic and Early Colonial period

- Andrés Gabriel Freijomil (Universidad Nacional de General Sarmiento, École des Hautes Études en Sciences Sociales-EHSS, Consejo Nacional de Investigaciones Científicas y Técnicas-CONICET):

   Brujería, posesión y giro epistemológico en el siglo XVII. El pasaje de la teología a la “razón de Estado” en La Possession de Loudun de Michel de Certeau

- Eduardo Flores Clair (Direccion de Estudios Historicos INAH, Mexico):

   Hechizos de amor en la sociedad novohispana, siglo XVIII

- Araceli Rojas Martinez Gracida (Leiden University):

   Reading Maize in an Ayöök community: an approach to the study of divination in Mesoamerica

- M.S. Jayeola-Omoyeni (Adeyemi College of Education, Ondo), Jayeola Oladele Omoyeni (Obafemi Awolowo University, Ile-Ife,  Osun-State) and Eunice M. Oyetade (Michael Otedola College of Primary Education, Noforija, Epe, Lagos-State):

   Witchcraft in the 20th And 21st Centuries in Nigeria: A Comparative Analysis 

 

 

Joint Session 18/Session jointe 18

Changing Social and Cultural Values of Children in Time and Space

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15     

Binzhou Hall, Shandong Hotel

 

Organizers: Ellen Schrumpf (Telemark University College)

                      Ning De Coninck-Smith (Aarhus University)

                      Bengt Sandin (Linköping University)   

With the support of the Norwegian, the Danish and the Swedish National Committees

Discussants: Ellen Schrumpf (Telemark University College, Norway)

                      Ning De Coninck-Smith (Aarhus University Denmark)

 

Session 1

- Abdullah Al Masum (University of Chittagong):

   Child Education in Bangladesh: Problems and Progress (1971-2000)

- Grace Oluremi Akanbi (Emmanuel Alayande College of Education, Oyo) and Alice Arinlade Jekayinfa (University of Ilorin):

   From Functionalism to Reductionism, Communalism to Individualism: Changing Cultural and Social Values of Children in Nigeria from Pre-Colonial period to 1999

Session 2

- Denyse Baillargeon (University of Montreal):

   Save the Child to save the Nation: the Foundraising drives of the Sainte-Justine Hospital for Children of Montreal, 1920s – 1960s  

- Satu Helena Lidman (University of Turku):

   Can you believe a child? Minors as victims and witnesses of violent crime in early modern Europe

Session 3

- Edin Omercic (University of Sarajevo):

   Childhood in wartime: Croatia, Bosnia and Herzegovina, Serbia (1991-1995)

- Ruobing Han (Leiden University):

   The Commodification of Childhood. The anime and manga character and the rise of the child consumer in the post-war Japan

 

 

Round Table 7/Table ronde 7

Studying Long Walls

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15     

Zaozhuang Hall, Shandong Hotel

 

Organizer: Marco De Nicolò (University of Cassino)

With the support of the Italian and the Ukrainian National Committees

 

Commentators:

- Andreas Etges (Amerika-Institute,Ludwig-Maximilians-Universität, Munich)

- Marcello Verga (Università di Firenze)

- Volodymir Kovalenko (National Shevchenko Pedagogical University, Chernihiv)

 

 

Round Table 8/Table ronde 8

The Sea as Realm of Memory

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15     

Dongying Hall, Shandong Hotel

 

Organizers: Michael North (Ernst-Moritz-Arndt-Universität Greifswald)

                     Sun Lixin (Beijing Normal University)

With the support of the German National Committee and the Association of Chinese Historians

 

Commentators:

- Xiu Bin (Ocean University of China)

- David A. Chappel (University of Hawaii at Manoa)

- Renate Pieper (University of Graz)

- Jia Jun (Beijing Normal University) and Hu Xiaozhong(Shandong University)

 

 

Round Table 9/Table ronde 9

Why Public History ?

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15     

Zibo Hall, Shandong Hotel

 

Organizers: Arnita Jones (International Federation for Public History)

                     Alix Green (University of Central Lancashire)

With the support of the International Federation for Public History

 

Commentators:

- Anna Adamek (Canada Science and Technology Museum)

- Philip L. Cantelon (History Associates, Incorporated, USA)

- Bonny Ibhawoh (McMaster University, Hamilton, Ontario)

- Serge Noiret (European University Institute, Florence)  

 

 

Round Table 10/Table ronde 10

National Identities and World Heritage

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15     

Dezhou Hall, Shandong Hotel

 

Organizers: Willem Den Boer(Vice-president of the CISH, University of Amsterdam)

                     Tamara van Kessel (University of Amsterdam)

With the support of the Dutch National Committee

 

Commentators (1 in reserve):

Section 1: Historiography and its moral implications with a comparative approach

- Edhem Eldem (Boğaziçi University, Istanbul)

- Astrid Swenson (Brunel University, London)

Section 2:  Stewardship of heritage: conservation, public access and research in the quagmire of (religious) politics

- Tanja Vahtikari (Tampere University)

- Han Chaojian (Shandong University)

- Mirjam Hoijtink (Amsterdam University)

 

 

Round Table 11/Table ronde 11

The Boxer War in China

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15     

VIP Room Mu Dan, Shandong Hotel

 

Organizer: R. G. Tiedemann (Shandong University)

With the support of the Association of Chinese Historians

 

Commentators:

- Thoralf Klein (Loughborough University)

- David Buck (University of Wisconsin-Milwaukee)

- Roger Thompson (Western Washington University, Bellingham)

- Tao Feiya (Shanghai University)

- Yan Yan (Shandong University)

 

 

Round Table 12/Table ronde 12

Crossroad States: Between East and West

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15     

Yantai Hall, Shandong Hotel

 

Organizers : Luis Garcia Moreno (Real Academia de la Historia)

                      Li Jinxiu (Institute of History, Chinese Academy of Social Sciences)

With the support of the Spanish National Committee and the Association of Chinese Historians

 

Commentators (4 in reserve): 

- Han-Je Park (Seoul National University)
- Melek Özyetgin (Yildiz University)

- Peter Zieme (Berlin Brandenburg Academy of Sciences and Humanities)

- Rolando Minuti (University of Firenze)
- Borja Antela-Bernárdez (Autonomous University of Barcelona)

- F. Javier Gómez Espelosín (University of Alcalá)

- Qiang Li (University of Ioannine)

- Stephanos Kordose  (University of Ioannine)

 

 

Round Table 13/Table ronde 13

Les grandes archives et les grandes bibliothèques, sources de l'histoire de l'humanité/ The Great Archives and Libraries as Sources for the History of Humanity

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15     

Conference Room on the 3rd Floor, Southern Building, Nanjiao Hotel

 

Organizer: Johannes Helmrath (Humboldt-Universität zu Berlin)

With the support of the Pontifical Committee of Historical Sciences

 

Commentators:

- Timothy Janz (Biblioteca Apostolica Vaticana)

- Gaetano Zito (Presidente Associazione Archivistica Ecclesiastica)

- Emmanuel Rousseau (Archives Nationales de France – Direction des Fonds / Conservatore degli Archivi dell’Ordine di Malta)

 

 

Round Table 14/Table ronde 14

Contemporary Art and the Future of History

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15     

Conference Room on the 5th Floor, Nanjiao Hotel

 

Organizer: Ewa Domanska (Adam Mickiewicz University, Poznan, and Stanford University)

With the support of the International Commission for the History and Theory of Historiography

 

Commentators (one in reserve):

- Nandipha Mntambo (artist, Johannesburg,)

- Þóra Pétursdóttir (The Arctic University of Norway, Tromsø)

- Claudia Mandel Katz (University of Costa Rica)

- Yang Jiashen (Shandong University, Jinan)

- Andrea Giunta (University of Texas, Austin, and Universidad de Buenos Aires – CONICET)

 

 

Round Table 15/Table ronde 15

Women’s History at the Cutting Edge

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15     

Conference Room on the 4th Floor, Southern Building, Nanjiao Hotel

 

Organizers: Yan Chen (Fudan University)

                     Karen Offen (Clayman Institute for Gender Research,Stanford University)

With the support of the International Federation for Research in Women’s History

(which will sponsor a second session on this theme on Thursday afternoon)

 

Commentators:

- June Purvis (University of Portsmouth)

- Natalia Pushkareva (Academy of Sciences, Moscow)

- Françoise Thébaud  (University of Avignon)

- Rui Kohiyama (Tokyo Woman’s Christian University)

 

 

Round Table 16/Table ronde 16

Western Modern Medicine in East Asia

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15     

Room 1012, Club of Nanjiao Hotel

 

Organizer: Iijima Wataru (Aoyamagakuin University, Tokyo)

With the support of the Japanese National Committee

 

Commentators:

- Wang Yong (Peking Union Medical College, Beijing)

- Yeo Insok (Yonsei University College of Medicine, Seoul)

- Liu Shiyung (Academia Sinica, Taipei)

- Christian Oberlaender (University of Halle)

 

 

Round Table 17/Table ronde 17

The International Commission of Historical Sciences and World History

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15     

Room 1013, Club of Nanjiao Hotel

 

Organizer: Matthias Middell (GESI  Leipzig)

                        Katja Naumann (GWZO Leipzig)

With the support of the Network of Global and World History Organizations

 

Commentators:

- Patrick Manning (University of Pittsburgh)

- Edoardo Tortarolo (University of Eastern Piedmont)

- Poul Duedahl (Aalborg University)

- Hilda Sabato (Vice-president of the CISH, University of Buenos Aires) and Mikhail Lipkin (Academy of Sciences, Moscow)

 

 

Round Table 18/Table ronde 18

Law and Regulation in Eastern Europe

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15     

Room 1018, Club of Nanjiao Hotel

 

Organizer: Ioan-Aurel Pop (Babes-Bolyai University, Cluj-Napoca)

With the support of the Romanian National Committee

 

Commentators:

- Christian Gastgeber (Austrian Academy of Sciences, Vienna)

- Martyn Rady (University College London)

- Natalia Samoylenko (Yuri Kondratyuk National Technical University, Poltava)

- Michal Targowski (University of Torun)

 

 

Round Table 19/Table ronde 19

Event and Time in Historical Perspectives

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15     

Room 3012, Club of Nanjiao Hotel

 

Organizers: Lorina Repina (Academy of Sciences, Moscow)

                     Hugues Tertrais (Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne)

With the support of the Russian National Committee and the Committee of History of International Relations

 

Commentators:

- Pierre Boilley (Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne)

- Zinaida Chekantseva (Academy of Sciences, Moscow)

- Olga Leontyeva (Samara State University)

- Pierre Singaravélou (Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne)